Chablis 1er cru Vaucoupin Blanc AOC Grand Calcaire 2021

Skladem
Kód: 56044421
1 360 Kč 1 123,97 Kč bez DPH
Kategorie: Bourgogne

Odrůda hroznů: 100% Chardonnay.

Stupeň: 12,5 % 

Tento ročník pochází z nejčerstvějších vinic tohoto terroir, které se nachází na straně velmi strmého údolí a je orientováno na jihovýchod. Půda je kamenitá, mělká a velmi propustná, složená z kimmeridských jílovito-vápencových opuků s hnědými jíly. Premier Cru Vaucoupin je „vlajkonošem“ Premiers Crus z Chablis. Zůstává však důvěrným (45 ha) a produkuje pozoruhodné víno, které je minerální i strukturované, elegantní a komplexní. Výroba a zrání vína: Precizně usazená hroznová šťáva následuje po fermentaci v nerezových kádích s tepelnou regulací, kde bude probíhat řízená fermentace s velkou přesností. Víno poté zraje v klidu na jemných kalech několik měsíců, během kterých se provádí pečlivé zrání, založené na velmi pravidelných degustacích, aby se přizpůsobily potřebné činnosti (míchání, stáčení atd.). Velmi precizní míchání přináší  tomuto vínu velkou jemnost.

Poznámky k degustaci: Krásná světle zlatá barva. Velmi výrazná, jemná a komplexní vůně, tvořená tóny bílých květů (akátový květ), citrusových plodů (citron, limetka) doplněná lehce dřevitým nádechem a cukrářskými vůněmi (kalisson, med, andělika).

Chuť, intenzivní a napjatá, vyjadřuje velkou svěžest s citrónovými tóny citrusů, verbeny, bergamotu a trochy máty.

Cizelované a elegantní víno s dokonalou rovnováhou mezi kyselinkou a kulatostí a jemnou osvěžující hořkostí v závěru. Tipy na degustaci: Podávejte při 12-13°. Potenciál stárnutí: 6 let.

Párování jídla a vína: Slavnostní víno k ušlechtilým rybám, měkkýšům, mušlím atd. K burgundskému sýru se samozřejmě bude báječně hodit.

Zpět do obchodu